Duff #Ta Brzydka i gruba


TYTUŁ: Duff. Ta gruba i brzydka
TYTUŁ ORYGINAŁU: The Duff
AUTOR: Kody Keplinger
WYDAWNICTWO: Mira
KATEGORIA: Literatura młodzieżowa
PREMIERA: 8 kwietnia 2015
STRONY: 333
Niezależnie od tego, dokąd uciekniesz, jakie znajdziesz sobie sposoby, by zapomnieć, rzeczywistość i tak cię w końcu dogoni.
Nerdzi, maniacy, sportowcy, muzycy, komputerowcy to jedne z wielu etykiet przypisywanych osobom, które możesz spotkać na korytarzach szkolnych. Jednak czasy się zmieniają, więc do łask wkraczają coraz to nowsze określenia...

Wyobraź sobie, że jesteś siedemnastoletnią dziewczyną. Może trochę  zbyt cyniczną, posiadającą dosadne poczucie humoru, a i inteligencji oraz mądrości ci nie brak. Nienawidzisz głupoty i pozerstwa. Kochasz swoje przyjaciółki- niestraszne ci chodzenie z nimi na imprezy, którymi osobiście gardzisz.
I właśnie tu zaczyna się cała historia. Gdy jesteś na jednej z takich imprez, rozmawiając z barmanem (bo przecież żaden chłopak się tobą nie interesuje) i popijając jak zwykle colę, dosiada się do ciebie chłopak. I to nie taki zwykły. Ooooo niee! Ze wszystkich osobników płci męskiej musiał akurat do ciebie dosiąść się ten okropny, zadumany w sobie, Wesley Rush, który sądzi, że może mieć każdą (co w sumie takim kłamstwem nie jest). Myślisz: to ja tu jestem inteligentniejsza, więc moja ręka pozostanie w spoczynku. Nie dość, że już za to masz ochotę mu przywalić on oznajmia tobie, że jesteś DUFFem. I tu kończy się twoja cierpliwość. Cola, którą jeszcze sekundę temu trzymałaś w ręce ląduje na jego koszulce, a ty jak gdyby nigdy nic wychodzisz z przekonaniem, że wcale cię to nie poruszyło.
Niestety w głębi duszy czujesz, że tak nie jest. Zaczynasz łączyć fakty- porównywać siebie ze swoimi nieziemsko pięknymi przyjaciółkami, sytuacje, po których od razu widać, że jesteś tą gorszą, brzydszą i służysz im jako tło. I już to wiesz- jesteś DUFFem.

 Styl autorki jest dosyć prosty, dzięki czemu czyta się szybko i przyjemnie. Książka łatwo wciągnie nas w swój świat, więc jak można się domyślić później trudno się od niej oderwać.
Myślę, że nie będzie dla Was zaskoczeniem jeżeli napiszę, że jest to książka głównie dla młodzieży. Osoba starsza może już nie tak ją interpretować, gdyż dorośli inaczej patrzą na problemy młodzieży, a narratorką jest nastoletnia Bianca. Książka bawi, porusza i poucza. Mogę nawet powiedzieć, że wiele z Was będzie się choć trochę identyfikować z główną bohaterką. Przecież każdy z nas widzi w sobie wady, zupełnie zapominając o tym co w nas najlepsze.

Owszem, fabuła książki nie jest czymś nowatorskim, jednak liczne schematy nie wydają się nam przeszkadzać podczas czytania tak jak chociażby w Czerwonej Królowej.  Sądzę, że dzieje  się tak dlatego, gdyż  zaczynając czytać książkę nie spodziewamy się niczego nowego- szkoła, nastolatka, która czuje się zagubiona i rzuca w ramiona przystojniaka- przecież nie raz spotkaliśmy się z takowymi motywami w książkach.

Spodobało mi się, że autorka nie zapomniała, że Bianca posiada również swoje życie poza szkołą, imprezami i przyjaciółmi- ma mamę i tatę oraz niezły bałagan do ogarnięcia, jeśli już o nich mam wspominać.

To właśnie problemy rodziców oraz jej własne przytłaczają ją i stara się uciec od rzeczywistości. Próbuje od tego uciec zdając sobie sprawę, że i tak dobrze nie postępuje. Niestety, to jest od niej silniejsze. Czy Bianca stawi czoło prawdzie? Czy jej życie wróci do normy, a sprawy się ułożą?

Morał płynący z tej książki jest prosty i oczywisty jak na taką książkę przystało: nikt nie jest idealny, nawet ci, którzy  tacy się wydają. Pod całą maską swej wspaniałości ukrywają swoje problemy i wady, które wydają się dla nich czymś wielkim. Niby nic nowego, ale jednak warto odświeżyć sobie to stwierdzenie, bo przecież każdy człowiek zasługuje na szacunek , a przysłowie "nie rób drugiemu tego, co tobie niemiłe" nie powstało przypadkowo.Share this:

, ,